کد خبر : 1417
تاریخ انتشار : دوشنبه 28 نوامبر 2022 - 14:25

رسالت رسانه – شهرام زمانی

رسالت رسانه – شهرام زمانی

بخشی از سرمقاله هفدهمین شماره‌ی مجله «فرهنگ‌جامعه» که گویا برای این رسانه نوشته شده است.

انسان امروزی دائماً در مواجهه با اطلاعاتی است که از هر طرف او را احاطه نموده است. گاهی این هجمه اطلاعات چنان حجیم و بی‌امان است که فرصت تفکر و غور در آنها را از انسان سلب می‌کند. و طبیعتاً چنین وضعیتی مجال درست اندیشیدن و تشخیص درست از غلط را از انسان می‌گیرد. پرواضح است که در این وضع بلبشو منابعی که قدرت مالی، سیاسی و در یک کلمه حمایت و رانت بیشتری داشته باشند، حمله‌شان کاری خواهد بود و حرفشان را هرچند غلط یا درست به کرسی خواهند نشاند و توده‌ی ملت را منکوب خواهند نمود. در این میان آنچه متوجه مسئولیت اجتماعی پاره‌ای روشنفکران که عموماً منابع محدود و خیلی مختصری در اختیارشان است، این می‌تواند باشد که در حد اختیار و تواناییشان، دیدگاه‌های غیرعادت‌شده‌ی اذهان عموم مردم را که توسط قشر مسلط، پر از افکار سهل‌الوصول و راحت‌الهضم تغذیه و عادت داده شده‌اند، را مطرح نمایند.

در این میان انسان بخاطر اینرسیال بودنش طالب کارها و حتی افکار و مفاهیم راحت می‌باشد تا از طرفی زحمت فکر کردن را بخودش ندهد، از طرف دیگر مفاهیم راحت، که معمولا کاذب می‌باشند، انسان را بنوعی به حال خلسه فرو می‌برند و آسودگی خاطر برایش فراهم می‌کنند بسان: من آنم که رستم بود پهلوان!
اما طبیعت حساب و کتاب و کار خودش را دارد. و در این دنیای راحت‌طلبی، انسان‌هایی را به عرصه می‌آورد که بسان بچه‌ی بازیگوشی، دنبال شیطنت‌های خودشان هستند و رابطه‌ای با آسوده‌خیالی کذایی ندارند و آسودگی را در آشوب ذهنی‌شان جستجو می‌کنند. پرواضح است که گفته و اندیشه‌ی اینان نیز می‌تواند کاملا درست و بی‌نقص نباشد و خطاهایی مثل قشر مخالفشان در یافته‌هایشان، یافت شود. و بر این اساس، نشر افکار این قشر از ماجراجویان به معنی تایید کل حرف‌هایشان نیست. ولی حداقل وظیفه‌ی ما رساندن چنین افکار و گفتارهای جدید است که تکرار مکررات و شرح مشروحات نیست، هرچندکه ممکن است با برخی نکته‌ها و گفته‌ها و حتی دیدگاه‌ها موافق نبوده باشم. ولی بنا بر اعتقاد قلبی‌ام به دموکراسی عقیده و بیان، بی کم و کاست در معرض قضاوت و نقد اندیشمندان قرار می‌دهم تا حداقل باب گفتگویی باز شده باشد تا بلکه اهل مطالعه که خسته از افکار و گفته‌های تکراری، با مطلب چالش برانگیزی مواجه شده، کمی سر ذوق آمده و از مطالعه‌ی مطالب احساس خسران ننمایند!

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.