کد خبر : 1431
تاریخ انتشار : دوشنبه 5 دسامبر 2022 - 9:32

تلاش برای احیای میراث فرهنگی ترک‌های سلجوقی در افغانستان

تلاش برای احیای میراث فرهنگی ترک‌های سلجوقی در افغانستان

ترک‌های سلجوقی در دوره امپراتوری سلجوقیان که در مناطق شمالی افغانستان سکنی گزیده‌اند٬ خواهان احیای زبان و فرهنگ خود هستند.

به گزارش قاراچوخا به نقل از خبرگزاری آناطولی، گروهی از ترک‌های اوغوز سلجوقی در دوره امپراتوری سلجوقیان در مناطق شمالی افغانستان در قرون 11 و 12 میلادی در ولایت‌های هرات٬ جوزجان و بلخ این کشور سکنی گزیدند.

سلجوقیان ساکن افغانستان به ویژه در ولایت‌های بلخ٬‌ جوزجان و هرات به دلیل تغییر ساختار سیاسی در ادوار تاریخ٬ زبان و فرهنگ خود را از دست داده‌اند. آنها به زبان فارسی صحبت می‌کنند و نام‌هایی در فرهنگ فارسی-اسلامی را برای فرزندان خود انتخاب می‌کنند.

با پخش مجموعه‌های تلویزیونی ترکی درباره دوره‌های امپراتوری سلجوقی و عثمانی عشق و علاقه آنها به تاریخ شان بیشتر شده٬ به ویژه نسل جوان با تماشای این مجموعه‌ها به آموزش زبان آبا و اجدادی خود روی آورده‌اند.

دکتر محمد صالح سلجوقی متخصص بیماری‌های داخلی و یکی از سلجوقیان اوغوز ساکن هرات در دوره‌های 15 و 16 در خلال سال‌های 2005-2010 و 2010-2018 به عنوان نماینده مردم این ولایت در پارلمان افغانستان ایفای وظیفه کرده است.

سلجوقی در گفت‌وگو با خبرنگار آناتولی با اشاره به اینکه پسران و نوه‌هایش می‌توانند به راحتی به زبان ترکی صحبت کنند٬‌ گفت: یکی از پسرانم از دانشکده مهندسی دانشگاه سلجوق استان قونیه و پسر دیگرم نیز از مدارس افغان-ترک بنیاد معارف ترکیه در هرات فارغ التحصیل شدند.

سلجوقی تاکید کرد: تا حدود 300 سال پیش همه اجداد و بزرگان ما به زبان ترکی صحبت می‌کردند. اکنون فرزاندانم می‌خواهند برای آموزش تاریخ و زبان ترکی به ترکیه بروند. یکی از آرزوهای مان بازگشت به ارزش‌های فرهنگی آبا و اجدادی است.

وی همچنین گفت که در دوره‌های جنگ داخلی و پس از تسلط طالبان بر افغانستان، جمعیت آنها به دلیل مهاجرت کاهش چشمگیری داشته و برخی خانواده‌های سلجوقی به ایران، ترکیه و کشورهای اروپایی پناهنده شده‌اند.

تخمین‌زده می‌شود که 5 هزار خانواده سلجوقی در ولایت‌های هرات٬ بلخ و جوزجان زندگی ‌می‌کنند.

Afganistan’daki Türk azınlığı “Selçukiler”, kaybettikleri dil ve kültürlerini yeniden canlandırmak istiyor. 11 ve 12. yüzyıllarda bugünkü Afganistan’ın özellikle kuzey bölgelerini yöneten Büyük Selçuklu İmparatorluğu döneminde Herat ve çevresine yerleşen Oğuz-Selçuklu Türkleri, asırlardır varlıklarını sürdürüyor. Ağırlıklı Herat olmak üzere Belh ve Cüzcan’da yaşayan Selçukiler’in büyük çoğunluğu zaman içerisinde siyasi yapının değişmesi nedeniyle bugün dil ve kültürlerini kaybetmiş durumda. Selçukilerin, tarih bilinçleri dışında diğer Farsça konuşan Afganlardan ayırıcı özellikleri bulunmuyor.
Etnik olarak Türk olduklarını bilmelerine karşın Türkçeyi ve Türk kültürünü unutmuş durumda olan Herat’taki Selçukiler, Farsçanın bir lehçesi olan Dariceyi konuşuyor, çocuklarına ise Fars-İslam kültüründe yaygın olarak kullanılan isimleri veriyor. Selçukiler, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerini anlatan Türk dizilerini izleyerek tarihe olan meraklarını pekiştiriyor ve özellikle genç neslin Türkçeleri bu dizileri izleyerek gelişiyor. ( Bilal Güler – Anadolu Ajansı )

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.