کد خبر : 1064
تاریخ انتشار : یکشنبه 23 ژانویه 2022 - 9:47

چرا کشورها تغییر نام می دهند ؟ چرا ترکیه می خواهد نام خود را تغییر دهد؟

چرا کشورها تغییر نام می دهند ؟ چرا ترکیه می خواهد نام خود را تغییر دهد؟

  این کشورها به دلایل مختلف نام خود را تغییر داده اند در اینجا لیست کشورهایی را می بینید که نام خود را تغییر داده اند ، البته اولین موردش هم مثل همیشه کشور عزیز خودمان است! ۱) پرشیا یا پارس به  ایران نام مستعار پرشیا یا ممالک محروسه پارس نام رسمی ایران در جهان

 

این کشورها به دلایل مختلف نام خود را تغییر داده اند

در اینجا لیست کشورهایی را می بینید که نام خود را تغییر داده اند ، البته اولین موردش هم مثل همیشه کشور عزیز خودمان است!

۱) پرشیا یا پارس به  ایران

نام مستعار پرشیا یا ممالک محروسه پارس نام رسمی ایران در جهان غرب بود ، در سال ۱۹۳۵، دولت ایران از کشورهایی که با آنها روابط دیپلماتیک داشت، درخواست کرد که کشورمان را «ایران» بنامند. گفته می شود پیشنهاد این تغییر از سوی سفیر ایران در آلمان بوده است که تحت نفوذ نازی ها قرار گرفته است!

۲) سیام به تایلند

تایلند یکی از معدود کشورهای آسیای جنوب شرقی است که هرگز تحت استعمار بریتانیا یا فرانسه قرار نگرفته است. برای قرن ها، این منطقه توسط یک پادشاه اداره می شد و به سیام معروف بود. در سال ۱۹۳۹، پادشاهی که کشور را اداره می کرد، پس از تبدیل شدن به یک سلطنت مشروطه، نام آن را تغییر داد. در زبان محلی آن به صورت پراتت تای تلفظ می شود که به معنای “کشور مردم آزاد” است

۳) کامبوچیای دموکراتیک به کامبوج

کامبوج هم بین سال‌های ۱۹۵۳ تا ۱۹۷۰ چندین بار نام خود را تغییر داده است. این کشور تا سال ۱۹۷۵ به پادشاهی کامبوج و سپس جمهوری خمر تغییر نام داد و تحت حاکمیت کمونیست ها از سال ۱۹۷۵ تا ۱۹۷۹، به نام کامبوچیا دموکراتیک نامیده می‌شد. در دوره انتقالی سازمان ملل از سال ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۳، این کشور به ایالت کامبوج تبدیل شد. پس از احیای سلطنت در سال ۱۹۹۳، این کشور به پادشاهی کامبوج تغییر نام داد

۴) برمه به میانمار

حکومت نظامی حاکم که در اصل برمه نام داشت، در سال ۱۹۸۹، یک سال پس از کشته شدن هزاران نفر در سرکوب یک قیام مردمی، نام خود را به میانمار تغییر داد. این تغییر توسط سازمان ملل متحد و کشورهایی مانند فرانسه و ژاپن به رسمیت شناخته شد، اما توسط ایالات متحده و بریتانیا به رسمیت شناخته نشد

۵) هلند به ندرلند

از ژانویه ۲۰۲۰، هلند به ندرلند تبدیل شد. این کشور دارای دو منطقه هلند جنوبی و هلند شمالی است و به همین دلیل هلند هم نامیده می شد. یکی از دلایل تغییر نام نیز سیاست بازاریابی و تجاری ذکر شده است. آنها حتی نام تیم فوتبال خود را نیز تغییر داده اند و حتی در طراحی تور اروپا نیز این نام جدید را تبلیغ می کنند.

۶) ایالت آزادیخواه خواه ایرلند به ایرلند

در سال ۱۹۳۷، ایالت آزاد ایرلند به ایرلند تغییر کرد تا همه روابط با بریتانیا را از بین ببرد. این کشور چندین سال جنگ شدیدی با بریتانیا داشته است . البته بین شمالی ها و جنوبی ها و همچنین پیروان فرق مختلف مسیحیت نیز درگیری های جدی وجود داشت.

۷) سیلان به سریلانکا

در سال ۱۵۰۵ پرتغالی ها سیلان را کشف کردند و نام آن را سیلائو گذاشتند. در ابتدای قرن نوزدهم استعمار انگلیس نام این منطقه را به سیلان تغییر داد. پس از استقلال، دولت سیلان نام خود را به سریلانکا تغییر داد. در سال ۲۰۱۱، تمام ارجاعات به کلمه سیلان از سوی ادارات و شرکت ها ممنوع و نام قدیمی سیلان کلا حذف شد.

۸) جمهوری مقدونیه به جمهوری مقدونیه شمالی

در فوریه ۲۰۱۹، مقدونیه نام خود را به جمهوری مقدونیه شمالی تغییر داد. مقدونی ها  نام خود را تغییر دادند تا با ناتو متحد شوند و خود را از یونان متمایز کنند. هیچ تغییری در زبان رسمی «مقدونیه» صورت نگرفته و هویت مقدونی‌ها نیز تغییری نداشته است.

۹) سوازیلند به اسواتینی

در آوریل ۲۰۱۸، نام سوازیلند در آفریقا به اسواتینی تغییر کرد. این موضوع باعث تعجب مردم محلی سوازیلند نشد زیرا قبلاً از این نام استفاده می کردند. اسواتینی ترجمه ای از سوازیلند به زبان محلی آن است. به معنای “سرزمین سوازی ها”. نام قدیم این کشور کمی گیج کننده بود زیرا مردم کشورهای دیگر با کشور اروپایی “سوئیس” اشتباه می گرفتند

 10)رودزیا به زیمبابوه

رودزیا نامی استعماری بود. بین سالهای ۱۹۵۳ و ۱۹۶۳، رودزیای جنوبی به رودزیای شمالی و نیاسالند در فدراسیون رودزیا و نیاسالند ملحق شد. این کشور پس از استقلال خود در آوریل ۱۹۸۰ به عنوان جمهوری زیمبابوه به رسمیت شناخته شد و به زیمبابوه تغییر نام داد.

۱۱) جمهوری چک به چک

در بحبوحه فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی، چکسلواکی در سال ۱۹۹۳ به دو کشور مختلف اسلواکی و جمهوری چک تقسیم شد. و اکنون، کشور جمهوری چک می خواهد به نام چک خالی شناخته شود تا استفاده شرکت ها و تیم های ورزشی در محصولات را آسان تر کند. این کشور نام کامل خود را حفظ خواهد کرد، اما چک به نام رسمی جغرافیایی کوتاه تبدیل خواهد شد، همانطور که کلمه فرانسه کوتاه شده ای برای جمهوری فرانسه است.

حالا نوبت ترکیه است : ترکیه می خواهد نام اصیل خود را باز پس گیرد

نزدیک به ۱۰۰ سال پس از تبدیل شدن به یک جمهوری مستقل، این کشور که در سطح جهانی با نام غربی خود، ترکیه شناخته می شود، هنوز در حال حرکت به سوی بازیابی هویت واقعی خود در صحنه جهانی است.  رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه ماه گذشته در استانبول از تغییر نام رسمی کشور خبر داد و گفت: عبارت تورکیه فرهنگ، تمدن و ارزش‌های ملت ترک را به بهترین شکل تمثیل کرده و بیان می‌کند.

46456

او همچنین دستور داد که همه کالاهای تولید شده در این کشور برچسب “ساخت ترکیه” داشته باشند، مجمع صادرکنندگان ترکیه نیز از اعضای خود خواسته است تا این تغییر بزرگ را ایجاد کنند، و از این به بعد  را بر کالاهای تولیدی این کشور خواهید دید(Made In Türkiye)

رسانه ها گزارش داده اند که تغییر نامی که اردوغان از آن سخن گفت در تمام ارتباطات رسمی مورد استفاده قرار خواهد گرفت و در وب سایت های دولتی درج خواهد شد.

در زبان انگلیسی نام این کشور ممکن است با نام پرنده ای که بوقلمون نامیده می شود و میزهای شکرگزاری آمریکایی ها را تزئین می کند تداخل داشته باشد.  البته معانی عامیانه “بوقلمون” هم  در فرهنگ غربی که کنایه از آدم شکست خورده یا احمق است نیز در این تغییر نام بی تاثیر نبوده است.

به نظر می‌رسد که خود ترک‌ها واقعاً اهمیتی نمی‌دهند. ترکها از زمانی که این کشور در سال ۱۹۲۳ پس از برچیده شدن و شکست امپراتوری عثمانی در جنگ جهانی اول استقلال خود را اعلام کرد، کشور خود را ترکیه نامیده اند. اما اگر در تور استانبول به مراکز خرید رفتید و این نام جدید تورکیه را دیدید تعجب نکنید.

در حالی که برخی از مقامات دولتی اردوغان را در رسانه های اجتماعی تحسین کردند، برخی دیگر با کنایه این تغییر نام را بی اثر توصیف کردند و نوعی تبلیغات سیاسی اردوغان برای انتخابات ۲۰۲۳ قلمداد نمودند.

نام  ترکیه در سراسر جهان تغییر می کند

صرف نظر از انگیزه های سیاسی، ترکیه اولین مقصد مهم گردشگری است که نام خود را تغییر می دهد. برخی از کشورها به دلایل سیاسی، برخی دیگر برای شفافیت، برخی برای از بین بردن نام های استعماری و برخی مانند ترکیه صرفاً برای بازیابی و به رسمیت شناختن هویت اصیل خود ریبرندینگ را انجام داده اند.

با توجه به تفاوت‌های جزئی در املا و تلفظ بین ترکیه و تورکیه در صنعت گردشگری و فقدان هرگونه تغییر بنیادین سیاسی یا دولتی در پشت این تغییر، ترکیه باید جدیت خود را به جهانیان ثابت کند تا این لحظه تنها یک ویدئوی کوتاه معرفی در شبکه های اجتماعی دست به دست می شود.

برچسب ها : ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.